SPRÁVNÉ VYBAVENÍ LOŽNICE

Ložnice je místnost, kde odpočíváme a trávíme značnou část našeho života. A proto správné vybavení a uspořádání této místnosti je velmi důležité. Níže se postupně vyjádříme k jednotlivým nábytkovým prvkům, které do ložnice patří nebo tam mohou být. V každém případě mějte na paměti, že v místnosti, ve které spíme, nemají být zbytečnosti a tato místnost má působit vzdušně, volně a odpočinkově.

 

  • Postel

Základem ložnice je bezesporu postel. Proto se jako první budeme věnovat právě posteli.

Základní šířka pro jednoho spáče je 90cm, je to pravděpodobně nejčastější rozměr, který je volen jako jednolůžko. Pokud ale prostor dovolí, je možné zvolit jako jednolůžko i šířku 120 cm nebo 140 cm pro větší pohodlí a více místa. Spousta jednotlivců širší postel jistě ocení . Vzniká tím více prostoru nejen pro spáče, ale také pro více polštářů, dekorací a můžeme se rovnou vrátit i k pohodlí a k samotnému spánku či odpočinku.

Řešíte-li partnerskou, popřípadě manželskou postel, i zde je více možností rozměrů, ze kterých můžete vybírat. Klasičtější šířkou manželské postele je 160 cm. Oba spáči budou mít prostor pro sebe a zároveň je tato šířka i lepší volbou do menších prostor ložnice. Jestli pro Vás není problém místo v ložnici a můžete si dopřát, další volbou je rozměr 180 cm. Zde už budou mít oba spáči dostatek prostoru pro sebe, stejně tak i pro dostatečně velké polštáře ke spánku a třeba i doplňkové polštářky. Pokud neřešíte prostor v místnosti vůbec a chcete si dopřát opravdu velké pohodlí, můžete zvolit i méně tradiční rozměr a to šířku 200 cm. Při takové šířce už bude mít každý ze spáčů opravdu velký prostor jen pro sebe. Ale nemusí se jednat jen o pohodlí. Záleží také na proporcích obou obyvatelů ložnice. Nebo také o počtu osob, které budou postel využívat. Myslíme, že každý rodič určitě pozná, že v určitou chvíli už není postel jen pro dva . V tu chvíli jistě oceníte co největší rozměr postele.

Velmi důležité, ač se to nemusí na první pohled zdát, je i čelo postele. Pokud postel nebude umístěna u zdi, ale v prostoru, je to důležité ještě víc. Čelo postele u hlavy chrání hlavu před chladem nebo průvanem. Čelo postele může mít pouze dekorační funkci, ale může být i prospěšné. Vyšší čelo jistě oceníte v případě, že postel nevyužíváte čistě jen ke spánku. Spousta z nás si v posteli rádo čte, luští křížovky, kouká na televizi. V tu chvíli volte určitě vyšší pohodlné čelo, které může sloužit samotné jako opora pro Vás nebo jako opora pro polštáře. Samotná výška závisí samozřejmě na výšce každého z nás. Druhé čelo, čelo u nohou, už není tolik důležité. Jen určitě nedoporučujeme vyšší čelo do menších prostor, může překážet. Pokud máte opravdu omezený prostor v ložnici, volte určitě postel bez čela u nohou.

Dále se zaměříme na různé druhy postelí, které můžete pořídit. S tím určitě souvisí i výška samotné postele. Nízké postele s výškou maximálně 35 cm, standardní výška do 45 cm a dále vysoké nad 45 cm. Vyšší rámy postelí už nejsou moc vhodné kvůli komfortu při sedu na postel. Nízké a střední jsou asi nejvíce pořizovány mladšími ročníky, které nemají problém se vstáváním. Starší ročníky nebo lidé s nějakým zdravotním problémem jistě ocení vyšší rám postele. Zajistí tak lepší, rychlejší a možné i méně bolestné vstávání. Není to ale samozřejmě podmínkou. Vyšší rám oceníte i ve chvíli, kdy potřebujete úložný prostor pod postelí.

Tím se dostáváme k dalšímu druhu postele a to postele s úložným prostorem. Říká se, že úložného prostoru není nikdy dost. Proto jsou tyto postele skvělou volbou. Volit můžete z typu bočního úložného prostoru ve formě zásuvek, zde ale může problém nastat ve chvíli, kdy kolem postele nebude dostatek místa pro otevírání nebo manipulování s uloženými věcmi. Nebo můžete vybrat tzv. zvedací, kdy zvednete celou spací část a vznikne Vám uvnitř postele dostatek úložného prostoru. Jak už bylo zmíněno, tento způsob je vhodnější do menších ložnicí nebo také pokud máte raději minimalismus. Tento styl postelí s úložným prostorem působí čistěji než se zásuvkami.

V úplně nejzazším případě, kdy nám prostor nedovolí klasickou postel nebo hledáte řešení pro přespání občasných návštěv, nabízíme také výklopné postele. Jejich velkou výhodou je bezesporu úspora místa. Zaberou zhruba tolik místa jako menší skříň. Vyrábí se v různých designech i dekorech, takže rozhodně nenaruší žádný prostor. Nejčastější použití těchto postelí najdeme v garsonkách nebo jiných menších bytech, pokojích pro hosty či studentských pokojích.

Dalším kritériem je, zda pořídit postel s matrací a roštem. Pokud zařizujete ložnici úplně novou, je nejvhodnější pořídit komplet postel s matrací a roštem. Nemusíte řešit rozměry a vše budete mít najednou pohromadě. Je s tím tedy méně starostí. Není to ale nutné. Pokud Vaše stávající matrace a rošt jsou dle Vás stále vyhovující, stačí vybrat pouze správný rozměr rámu postele.

 

Další vybavení ložnice

Nedílnou součástí ložnice jsou kromě postele, ale i další kusy nábytku.

 

  • Noční stolky

Například takové noční stolky mohou ulehčit nejedno ráno či večer. U nočního stolku existuje také několik kritérií, u kterých buďte obezřetní. Podstatná je výška nočních stolků - vždy vybírejte podle výšky postele. Neměli by být ani moc nízké, ani příliš vysoké. Ideální je sladit výšku nočních stolků s výškou postele, abyste se nemuseli k nočnímu stolku příliš shýbat nebo naopak natahovat. Velikost plochy přizpůsobte Vašim potřebám. Podle toho, co vše budete na stolek dávat a jak velký tedy bude třeba. Dekor co nejvíce sladit s postelí a zbytkem vybavení ložnice. Ideální pořídit totožný.

  • Skříně

Pokud nepatříte k šťastlivcům, co si mohou díky prostoru vybavit vlastní šatnu, budete zřejmě řešit i šatní skříň do ložnice. Zbylo vám pro skříň méně místa? Zvolte rohovou skříň. Nezabere tolik místa v prostoru pro pohyb a zároveň dokáže poskytnout dostatek úložného prostoru. To samé platí pro policové skříně. V opačném případě pro Vás budou ideální klasické skříně nebo skříně s posuvnými dveřmi. Sice zaberou více místa v ložnici, ale poskytnou dostatek úložného prostoru pro potřeby celé rodiny.

  • Peřiňáky

I když se může zdát, že peřiňáky byli populární pouze pro naše babičky, není tomu tak. Stále jsou velmi oblíbeným kouskem, který doplní ložnici. Ve větším prostoru dokážou krásně designově navázat na postel, poskytnou další prostor pro uložení nejen ložního prádla a zároveň můžou sloužit jako prostor pro sezení.

  • Ložnicové sestavy

Pořídit ložnicovou sestavu Vám může ušetřit spoustu času oproti výběru jednotlivých ložnicových prvků. Stačí pouze vybrat dekor a velikosti a máte v podstatě po starostech. Nejčastěji se ložnicová sestava skládá z postele, dvou nočních stolků a šatní skříně. Variant je ale více, například i s komodou. Jistě vyberete tu správnou pro Vaši ložnici.

  • Koberec

Koberec se v dnešní době do ložnice ve většině případů řeší pouze u postele. Můžete zvolit buď jeden větší kusový koberec, který bude přesahovat postel nebo také dva běhouny vedle postele. Vzhledem k tomu, že ložnice je místo odpočinkové a nepředpokládá se zde většího zašpinění, můžete si užít koberec s vysokým vlasem. Takový koberec je velmi příjemný a měkký, dokonalé uvítání pro ranní vstávání.

  • Světlo

Hlavní středové světlo není do ložnice zase úplně tak důležité. Samozřejmě je třeba a nechceme jeho význam nijak snižovat, ale u tohoto světla půjde spíš o design a doladění celé místnosti. Mnohem důležitější a funkčnější budou menší světla u postele. Ať už půjde o klasické malé lampičky na nočním stolku, lampičky s klipsnou na čelo postele nebo připevněné na zdi, je vhodné volit takové, které disponují regulací světla. Přeci jen je to místo odpočinku a není úplně vhodné ostré světlo.

  • Barvy

Ať už budete chtít pořídit novou postel, nový nábytek do ložnice nebo jiné doplňky a dekorace, myslete na to, jaký je to prostor. Jak už jsme psali výše, ložnice je místem odpočinku, proto není vhodné volit například ostré barvy typu červená, modrá.. Je lepší volit mírnější, zemité barvy - ideální jsou tóny krémové, hnědé či bílé. Ložnice by celkově neměla působit přeplněným dojmem. Jakékoliv nadbytečné věci, které nejsou v ložnici důležité, mohou před spaním zbytečně rozptylovat.

  • Dekorace

Ložnici dále můžete doplnit pěknou dekorací (váza, nástěnná dekorace, obraz atd). V naší nabídce najdete velké množství dekorací, které se hodí provedením, designem a velikostí do ložnice.

  • Květiny

Zvýšenou pozornost věnujte výběru květin, kde musíte pečlivě zvážit, která rostlina je vhodná a která ne. Vhodné jsou květiny, které přispívají zdravému spánku a díky nim dochází k bio čištění vzduchu. Mezi takové rostliny například patří: Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata), Lopatkovec květnatý ( Spathiphyllum), Břečťan popínavý (Hedera helix), dále Palmy. Také doporučujeme do ložnice umístit rostlinu Aloe vera, která se pokládá za jednu z nejlepších čističů vzduchu. Naprosto nevhodné jsou aromatické pokojovky, které mohou způsobovat alergii, bolest hlavy či únavu. Proto rozhodně do ložnice nedávejte například Levanduli či Lilii. Jednoduše řečeno jsou nevhodné kvetoucí pokojovky, protože právě květy mohou způsobovat alergie. Také pozor na kytky jedovaté, například oleandr, který sice udělá mnoho parády v létě na terase, ale v našich klimatických podmínkách se musí na zimu umístit do bytu. Tato rostlina je jedovatá, takže zvyšte pozornost, pokud máte malé děti či domáci mazlíčky.

Závěrem

Jak jsme již na začátku uváděli, základem je, aby ložnice byla volná (vzdušná), bez zbytečností. U všech uvedených druhů nábytků do ložnice platí, že by měli být stejného nebo co nejpodobnějšího dekoru. Určitě všichni chceme mít ložnici sladěnou. A pak se nám bude určitě krásně spát.

V případě potřeby Vám samozřejmě rádi poradíme s výběrem a tak se neváhejte na nás obrátit.

V naší nabídce najdete velké množství nábytku do ložnice. Vstup do nabídky ZDE

 

 

 

článek ID 24-M-1801

 

 

ZÁKAZNICKÁ PODPORA

+420 771 188 117     Po - Pá 10:00 - 15:00


0 kusů / 0

 

 

Bezpečná platba

Prodej na splátky

Doprava vícerozměrného zboží